top of page

REDE KİREÇ

KALSİYUM HİDROKSİT

Ca(OH)  kimyasal formülü olarak beyaz toz ya da rengi olmayan kristal şeklinde ki bir maddedir. Kalsiyum oksitin su ile harmanlanmasından elde edilir. Sönmemiş olan kirecin söndürülmesi olayına hidratasyon adı verilir. Sönmemiş kirecin üstüne bir miktarda su üzerine ilave edildikten bir süre sonra kireç parçasının köpürdüğü ve yavaş yavaş çatırdayarak dağıldığı, aynı zamanda sıcaklık yükselmesi ve de buharlaşma olayı meydana gelir. Sonucunda ise sönmüş kireç dediğimiz kalsiyum hidroksit olayı meydana gelir.Bu olayın bir diğer ismi de hidratik kireçtir.

 

KULLANIM ALANLARI 

  • Yer altı sularını temizlemek amacıyla su arıtma tesisleri içerisin de ve şehir hatlarında ki asidik suyun geçtiği borulara zarar vermesini engellemek için pH’ı seviyesini artırmak amacı ile kullanılır.

  • Kağıt üretim sanayisinde de bol miktar da kullanılır. Kraft prosesinin (odunun kağıt hamuruna dönüştürülme süreci) bir bileşendir.

  • Kalsiyum hidroksitin çok farklı amaçlarla farklı alanlar da kullanımı tercih edilir. Bunun başlıca nedenlerinden biri de kalsiyum hidroksitin ucuz olmasıdır. İnşaat sektörün de kullanılan harç ve beton malzemelerinden, petrol arıtım endüstrisine, zirai ilaçlarda toprağı sıfırlama ve ayrıca tüy dökücü kremlerde de ham madde olarak da kullanılır.

  • Kalsiyum hidroksit gıda sektöründe de yer alır. Alkolsüz içeceklerde ve suyun hazırlanma sürecinde, şeker sanayisinde şekeri, şeker kamışından ayrıştırmak için, meyve sularını kuvvetlendirmek için ve bebek sütlerinde kalsiyumu artırmak amacı ile kullanılır.

  • Ağartıcılarda kullanılır.Tabaklama sanayisinde çokça kullanılır.

  • Akvaryumlarda salyangoz,alg ve mercan tarzı canlıların hayatta kalması ı için biyolojik denge oluşturmada kullanılır.

  • Endüstriyel sanayinde kalsiyum sabunlu greslerde sabun oluşumunda kullanılmaktadır.

 

2

kireç TR tablo
bottom of page